W jakich krajach jest najwięcej, a w jakich najmniej smogu?
Największy problem ze smogiem w Unii Europejskiej ma Polska. Każdego roku w europejskich smogowych rankingach Polska znajduje się na niechlubnym pierwszym albo drugim miejscu. Niestety jesteśmy tu liderem – oddychamy najgorszym powietrzem w Unii Europejskiej! Od bardzo dawna jesteśmy również na pierwszym miejscu jeśli chodzi o wysokość emisji do atmosfery substancji rakotwórczych.
Problem smogu dotyczy oczywiście także innych kontynentów. W jednym z największych miast azjatyckich – Delhi – smog przekracza aż 30-krotnie normy bezpieczeństwa. Biorąc przykładowe pomiary z jednego, zimowego dnia można porównać poziomy stężenia pyłów PM2,5: w Delhi wynosił on 700 mcg/m3 (mikrogramów na metr sześcienny), w Warszawie – 165 mcg/m3, a w Paryżu były to tylko 92 mcg/m3.
Gdzie smog jest największym problemem?
Okazuje się, że smog może być jeszcze większy, niż w Delhi. W Iğdir w Turcji tego dnia stężenie pyłów wynosiło 999 mcg/m3, a w Piedras Negras w Meksyku 814 mcg/m3.
Kraje zachodnioeuropejskie mają generalnie czystsze powietrze niż np. Polska, Rumunia czy Bułgaria, ponieważ od dawna nie używa się tam do ogrzewania domów tańszych i przestarzałych kotłów na węgiel i drewno. Niestety kraje Europy Zachodniej borykają się z problemem zanieczyszczenia powietrza pochodzącym ze środków transportu.
Na pierwszym miejscu negatywnego smogowego rankingu są Indie, kolejne zajmują Chiny, potem – Pakistan, Arabia Saudyjska i Iran.
Dr Jakub Jędrak: „Jakość powietrza zależy od tego jak ogrzewamy nasze domy. Jeżeli mamy taką sytuację jak w Polsce, gdzie bardzo dużo domów jednorodzinnych, ale także wielorodzinnych, jest ogrzewanych za pomocą węgla lub drewna, to oczywiście powoduje, że jakość powietrza jest gorsza. Gdybyśmy się ogrzewali za pomocą energii elektrycznej, pomp ciepła albo chociaż gazem ziemnym to te zanieczyszczenia byłyby mniejsze. W krajach, w których jest więcej ogrzewania «czystszego», w sezonie grzewczym powietrze jest czystsze. Kolejna sprawa, to jest regulacja zakładów przemysłowych i kolejna sprawa to jest jakość samochodów, które jeżdżą po ulicach”.
Gdzie jest najczystsze powietrze?
Najmniej smogu jest w Kanadzie, Danii, Estonii i Szwecji, a na szczycie pozytywnej listy króluje Islandia. Mieszka tam mało ludzi ze względu na dużą aktywność wulkaniczną i surowy klimat.