Wygrajmy ze smogiem

Wygrajmy ze smogiem! Piotr Skubała.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Naukowiec z pasją

Jestem profesorem nauk biologicznych, pracuję na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach na Wydziale Nauk Przyrodniczych. Jestem akerologiem – zajmuję się roztoczami glebowymi, które są niezwykle ważnymi organizmami dla funkcjonowania życia na naszej planecie – ale też od blisko 30 lat jestem działaczem na rzecz ochrony przyrody, a od 5-6 lat aktywistą klimatycznym i działam na rzecz klimatu.

Motywacja

Zanieczyszczenie powietrza dotyczy całej naszej planety. 9 na 10 osób, mieszkańców naszej planety oddycha niezdrowym powietrzem. 7 milionów ludzi na całym świecie umiera każdego roku, w tym 45 tysięcy obywateli naszego kraju. To jest powód do zastanowienia i do działania, ale też do wstydu, że tak podchodzimy do naszej planety, do przyrody, do powietrza. Co możemy zrobić?

Nie jesteśmy bezsilni

Co każdy z nas może zrobić? Co może zrobić nasze państwo w kwestii zanieczyszczenia powietrza i walki ze smogiem? Powinniśmy przestać spalać węgiel. Powinniśmy przestać spalać paliwa kopalne, bo one są tego przyczyną – przede wszystkim w naszych piecach, ale również w elektrowniach. Zaczęliśmy walczyć ze smogiem, dzięki wspaniałym młodym ludziom z różnych miejsc naszego kraju, którzy się zorganizowali i postanowili powiedzieć STOP. Doprowadzili do tego, że zaczęliśmy o tym zagadnieniu czytać w prasie, zaczęli o tym problemie mówić nauczyciele w szkołach i politycy.

Zaproście przyjaciół do walki ze smogiem

Z jednej strony bardzo się cieszę, kiedy widzę, ile wartościowych i empatycznych osób jest wśród studentów i naukowców, ale widzę też, że jest zdecydowanie za mało tych, którzy chcą działać. Każdy z nas musi poczuć się częścią przyrody, częścią biosfery, częścią naszej planety. Dopóki tego nie osiągniemy, to nie będziemy w stanie naprawić naszego świata i sprawić, że będziemy znowu oddychać czystym powietrzem na naszej planecie.

Kilka lat temu przed siedzibą rektoratu mojej uczelni został zorganizowany przez aktywistów miejskich z Katowic happening, skierowany do mieszkańców, ale też do mediów. Chodziło o to żeby media jak najwięcej o tym pisały. Wszyscy byliśmy przebrani w maseczki antysmogowe. Przed rektoratem jest pomnik studenta i jemu również założyliśmy maseczkę. Finałem tego wydarzenia było przyjęcie przez województwo katowickie uchwały antysmogowej.