Wygrajmy ze smogiem

Wygrajmy ze smogiem! Magdalena Cygan.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Wspólna walka o czyste powietrze

Cześć, nazywam się Magdalena Cygan, jestem doktorantką biologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Dodatkowo pracuję w Fundacji Europejskie Centrum Czystego Powietrza i prowadzę Nowotarski Alarm Smogowy.
Nowotarski Alarm Smogowy powstał w 2016 roku. Wtedy właśnie grupa mieszkańców, która miała już po prostu dość zanieczyszczonego powietrza, postanowiła coś z tym zrobić. Nasze początki wyglądały różnie. Ludzie nie byli przygotowani do tego, żeby słuchać o zanieczyszczonym powietrzu i o tym, że Nowy Targ jest liderem w rankingach najbrudniejszych miast w Polsce. Ale z biegiem czasu współpraca z mieszkańcami, ze szkołami, z urzędem miasta bardzo się poprawiła i teraz już razem walczymy o czyste powietrze.

Inwestycja w młode pokolenie

Nowotarski Alarm Smogowy postawił na edukację, bo wiemy, że to właśnie inwestowanie w młode pokolenia procentuje najlepiej. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym potem widać najlepsze efekty. Wiemy też, że dzieci mają największy wpływ na swoich najbliższych. Niestety w Nowym Targu dużo dzieci choruje na astmę, ma przewlekły kaszel i przeróżne niedrożności układu oddechowego. Wiemy również, że nasze dzieciaki mają problem z uprawianiem sportów na zewnątrz. Mimo że jest piękna słoneczna pogoda, to musimy się chronić w domach i nie możemy wychodzić na zewnątrz z powodu ogromnego zanieczyszczenia powietrza. Właśnie dlatego zaczęliśmy naszą akcję edukacyjną o tym, że smog wpływa szkodliwie na nasze zdrowie. Nasze wykłady w szkołach wyglądają tak, że przychodzę tutaj ze swoją koleżanką, która jest lekarzem na Podhalu i opowiada dzieciom, jak i na co najczęściej chorujemy. Ja zaś opowiadam o tym, co to jest smog, jak się przed nim uchronić i co zrobić, żeby tego smogu w przyszłości nie było.

Niecka i dwie rzeki

W Nowym Targu mamy ogromny problem ze smogiem ze względu na to, że miasto jest położone w niecce i otoczone wysokimi górami. Dodatkowo w Nowym Targu mamy dwie rzeki przepływające przez centrum, które idealnie nawilżają powietrze. Tutaj nie mamy problemu z suchym powietrzem. Niestety krople wody zbierają zanieczyszczenia i taką czapą, taką chmurą, wiszą potem nad miastem. Moja praca w Alarmie to przede wszystkim satysfakcja z tego, że mogę coś zmienić na lepsze w miejscowości, w której mieszkam, z której nie chciałabym się wyprowadzać z powodu złej jakości powietrza. Kocham góry i tu chciałabym mieszkać. Mam ogromną satysfakcję z tego, że coś się zmienia na lepsze, a współpraca między mieszkańcami, urzędem miasta i między szkołami jest naprawdę budująca i mam nadzieję, że taka będzie do końca.