Wygrajmy ze smogiem

Wygrajmy ze smogiem! Anita Grobelak.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Artyści na pierwszej linii walki ze smogiem

Nazywam Anita Grobelak, jestem artystą plastykiem, jestem też nauczycielem, animatorem kultury i założyłam swego czasu grupę artystyczną Atina, która podjęła się zrealizowania bardzo ciekawego projektu. Ten projekt był zatytułowany „Stop Smog”. Jego realizacja zajęła nam trochę czasu – uczestniczyło w tym projekcie ponad 30 artystów z różnych miejsc Polski i przygotowaliśmy ponad 50 prac malarskich podejmujących tematykę walki ze smogiem.

Nie chcę wracać do Krakowa

Pamiętam takie wydarzenie w swoim życiu. Kilka lat temu miałam swoją wystawę w Zamościu, były ferie zimowe. Wystawę poprzedzały warsztaty dla dzieci i młodzieży, na których pojawiła się dziewczynka z Krakowa. Po jakiejś chwili dziewczynka powiedziała innym dzieciom, że nie chciałaby wracać do siebie do domu. Byłam zdziwiona, bo Kraków kojarzył mi się zawsze z pięknym, niesamowitym miastem, w którym nie ukrywam, też chciałabym kiedyś zamieszkać. Zapytałam dlaczego, a ona mówi: „Proszę pani, bo ja nie chcę ciągle chodzić do szkoły w masce”.

W Częstochowie też nie jest dobrze

Pomyślałam sobie w tamtym momencie o swojej córeczce, o Częstochowie i o tym, że jest coraz mniej czystych przestrzeni, gdzie możemy spokojnie odpoczywać na łonie natury. Musimy zadbać o czyste środowisko i musi to być działanie wielopłaszczyznowe, wieloaspektowe, począwszy od polityków, od władz państw, samorządów, organizacji rządowych czy pozarządowych, po zwykłych ludzi. Ja sama w pracach, które tutaj widzicie, zastanawiałam się, jak to się stało, że ta erupcja smogu nastąpiła. Kolejna praca pokazuje moje płuca, które są po prostu zniszczone przez zanieczyszczenie środowiska. Mam nadzieję, że w waszych miejscowościach – miasteczkach, miastach, wioskach – tego smogu z roku na rok będzie coraz mniej.