Wygrajmy ze smogiem

Wygrajmy ze smogiem! Aleksandra Antes-Szewczyk.

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Nie dokarmiaj Smoga

Nazywam się Aleksandra Antes-Szewczyk, działam w Pszczyńskim Alarmie Smogowym, jednocześnie jestem prezesem Stowarzyszenia „Nie dokarmiaj Smoga”. Jesteśmy w Pszczynie. Pszczyna to najbardziej zanieczyszczone małe miasteczko w Polsce. Problem smogu w Pszczynie wynika z tak zwanej niskiej emisji. To znaczy, że ludzie ogrzewają swoje domy głównie węglem i drewnem, które są niskiej jakości opałami. W 2016 roku okazało się, że Pszczyna jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie. Wtedy dopiero otworzyły się nam wszystkim oczy. Zaczęliśmy działać i edukować się najpierw sami z moimi kolegami i koleżankami, a potem motywować innych do działania, edukować innych mieszkańców, urzędników i osoby odpowiedzialne za rozwój miasta i za podejmowanie decyzji.

Filmy z Bartkiem Gajdą

Impulsem do działania był również stan zdrowia mojej córki, która na przełomie 2015 i 2016 roku zaczęła po infekcji kaszleć i trwało to cztery miesiące. Wspólnie z burmistrzem postanowiliśmy działać, zaprosiliśmy do tego przedsięwzięcia również młodzież. Powstał taki nieformalny ruch, który nazwaliśmy „Nie dokarmiaj Smoga”. Powstała też piosenka antysmogowa o tym tytule, wydaliśmy wspólnie ulotki informacyjne, które rozdaliśmy mieszkańcom. Organizowaliśmy różne happeningi, wydarzenia, akcje edukacyjne. Dzisiaj Pszczyński Alarm Smogowy, jak również Stowarzyszenie Nie Dokarmiaj Smoga tworzy grupa dorosłych mieszkańców Gminy Pszczyny. W zeszłym roku zrealizowaliśmy duży projekt, który nazywał się „Wymień piec, nie zwlekaj! Czas ucieka!”. W powiecie pszczyńskim pojawiły się banery informujące o tym, że trzeba do roku 2021 wymienić stare kotły, na co można otrzymać wsparcie z rządowego programu „Czyste powietrze”. Nakręciliśmy również cykl czterech różnych filmów ze znanym pszczyńskim komikiem Bartkiem Gajdą, żeby podejść do tematu smogu trochę z przymrużeniem oka.

Jak wariatka

Świadomość wśród mieszkańców Pszczyny, zarówno tych najmłodszych jak i tych najstarszych, naprawdę wzrosła, o czym przekonaliśmy się w styczniu. Przyjechała ekipa Polsatu, która nakręciła z nami krótki reportaż. W ramach tego nagrania prowadziliśmy wywiady z mieszkańcami Pszczyny i pytaliśmy, czy wiedzą o tym, że trzeba wymienić stary kocioł, skąd wziąć pieniądze, co to jest smog i jaki ma wpływ na nasze zdrowie. Okazało się, że praktycznie wszyscy coś na ten temat wiedzieli i wskazywali – i to jest coś po prostu niesamowitego – na nasze banery, plakaty i ulotki, które wiszą wszędzie w Pszczynie. Można powiedzieć, że dzisiaj ludzie reagują już zupełnie inaczej niż w 2016 roku, kiedy patrzyli na mnie z niedowierzaniem, można nawet powiedzieć, że traktowali mnie jak wariatkę. Ich świadomość się zmienia, ludzie mają wiedzę, więc można z nimi na ten temat dyskutować i w sposób merytoryczny przekonać.