Wygrajmy ze smogiem

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Jak smog wpływa na nasze zdrowie?

Dr Jakub Jędrak: „To jest trochę tak jak z paleniem papierosów. Wszyscy wiemy, że dym tytoniowy szkodzi. Zanieczyszczenia, które są w powietrzu, a które nazywamy smogiem, są inne niż dym tytoniowy, ale wiele podobnych substancji powstaje i w dymie tytoniowym i w zanieczyszczonym powietrzu. Jest bardzo dużo podobnych mechanizmów. Co ciekawe, zanieczyszczenia powietrza szkodzą nie tylko na płuca, na układ oddechowy, co jest oczywiste, ale także na układ krążenia, na układ nerwowy i inne organy. Źle wpływają na rozwijający się płód i tu znowu jest analogia z dymem papierosowym – jeśli kobieta w ciąży pali, to nie jest to dobre dla jej dziecka. Podobnie, jeśli oddycha zanieczyszczonym powietrzem, to też nie jest dobre dla jej dziecka. W smogowe dni najlepiej byłoby, gdybyśmy wszyscy siedzieli w domu, a szczególnie dzieci, osoby starsze po 65 roku życia, kobiety w ciąży, czy osoby chore na cukrzycę”.

Jakie choroby powoduje smog?

Jarosław Górnicki: „Spaliny i inne substancje szkodliwe drażnią gardło i to jest nasza reakcja obronna. Chcemy wykasłać tego wroga, a on atakuje płuca, gardło, nos i im dłużej atakuje, tym większe powoduje spustoszenia, uszkadzając i niszcząc te tkanki”.

Niestety, nie zawsze udaje się nam „wykasłać” smogowego wroga. Często prowadzi on do ciężkich i przewlekłych chorób takich jak na przykład: astma, przewlekłe schorzenie płuc, niewydolność oddechowa, rak płuc, schorzenia układu krążenia, miażdżyca, demencja starcza.

Ile ofiar śmiertelnych pociąga za sobą smog?

Szacuje się, że w Polsce rocznie umiera 46 tysięcy ludzi z powodu oddychania powietrzem złej jakości. Chorują oni najczęściej najczęściej na choroby długotrwałe, niewydolność krążenia, problemy z płucami, czy skarżą się na ogólne osłabienie organizmu. Mówi się o tym, że gdybyśmy mieli czyste powietrze, najprawdopodobniej średnio żylibyśmy dłużej o 9 miesięcy.

W skali świata liczby są jeszcze bardziej przerażające: co roku z powodu smogu umiera 2-4 milionów osób, w tym 240-400 tysięcy dzieci.