Wygrajmy ze smogiem

Smogowe ABC

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Co to jest „dymgła”, czyli smogowe ABC

Ciągle zalewani jesteśmy informacjami na temat smogu, ale czy tak naprawdę cokolwiek o nim wiemy?

Na pewno zdajemy sobie sprawę z jego obecności, ponieważ go widzimy i czujemy, szczególnie w ponure dni w okresie zimowym.

Co to jest smog?

Hanna Gradkowska: „Smog jest zjawiskiem atmosferycznym. Występuje w sytuacji, kiedy do atmosfery są emitowane tlenki azotu, siarki i węgla oraz różnego rodzaju pyły i sadze, które napotykają wilgotną mgłę i z połączenia tych składników tworzy się zjawisko smogu.”

Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje wtedy, gdy mgła wymiesza się z dymem i spalinami i wtedy tworzy się taka „zła” mgła.

Skąd wzięło się słowo „smog”?

Słowo „smog” powstało z angielskich słów „fog” (mgła) i „smoke” (palić). Zbitka tych słów tworzy słowo, którym często określamy po prostu zanieczyszczone powietrze, nawet jeśli nie mamy do czynienia z mgłą nasyconą dymami z kominów i spalinami samochodowymi.

Hanna Gradkowska: „W Polsce próbowano używać polskiej nazwy „dymgła”, ale – być może przez trudną wymowę – nie przyjęło się ono w powszechnym użyciu.

Czy smog jest taki sam na całym świecie?

Naukowcy rozróżniają dwa rodzaje smogu, których nazwy pochodzą od nazw miast: smog londyński i smog typu Los Angeles (po polsku to smog zimowy i smog letni).

Smog londyński występuje głównie od listopada do stycznia w strefie umiarkowanej, a smog Los Angeles powstaje w miesiącach letnich w strefach subtropikalnych.

Dlaczego tak dużo mówi się o smogu?

Barbara Leśniczak – Edukacyjna Sieć Antysmogowa: „Jeżeli możemy coś zaobserwować, kiedy widzimy, że faktycznie coś się dzieje w naszym powietrzu, to zaczynamy sobie zdawać sprawę, że występuje zjawisko smogu i w związku z tym jest większa świadomość tego problemu.”

Problem smogu jest nagłaśniany przez takie organizacje jak: Polski Alarm Smogowy czy Stop Kopciuchom. Powodem jest coraz większy wpływ smogu na nasze zdrowie i życie.