Co to jest „dymgła”, czyli smogowe ABC
Ciągle zalewani jesteśmy informacjami na temat smogu, ale czy tak naprawdę cokolwiek o nim wiemy?
Na pewno zdajemy sobie sprawę z jego obecności, ponieważ go widzimy i czujemy, szczególnie w ponure dni w okresie zimowym.
Co to jest smog?
Hanna Gradkowska: „Smog jest zjawiskiem atmosferycznym. Występuje w sytuacji, kiedy do atmosfery są emitowane tlenki azotu, siarki i węgla oraz różnego rodzaju pyły i sadze, które napotykają wilgotną mgłę i z połączenia tych składników tworzy się zjawisko smogu.”
Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstaje wtedy, gdy mgła wymiesza się z dymem i spalinami i wtedy tworzy się taka „zła” mgła.
Skąd wzięło się słowo „smog”?
Słowo „smog” powstało z angielskich słów „fog” (mgła) i „smoke” (palić). Zbitka tych słów tworzy słowo, którym często określamy po prostu zanieczyszczone powietrze, nawet jeśli nie mamy do czynienia z mgłą nasyconą dymami z kominów i spalinami samochodowymi.
Hanna Gradkowska: „W Polsce próbowano używać polskiej nazwy „dymgła”, ale – być może przez trudną wymowę – nie przyjęło się ono w powszechnym użyciu.
Czy smog jest taki sam na całym świecie?
Naukowcy rozróżniają dwa rodzaje smogu, których nazwy pochodzą od nazw miast: smog londyński i smog typu Los Angeles (po polsku to smog zimowy i smog letni).
Smog londyński występuje głównie od listopada do stycznia w strefie umiarkowanej, a smog Los Angeles powstaje w miesiącach letnich w strefach subtropikalnych.
Dlaczego tak dużo mówi się o smogu?
Barbara Leśniczak – Edukacyjna Sieć Antysmogowa: „Jeżeli możemy coś zaobserwować, kiedy widzimy, że faktycznie coś się dzieje w naszym powietrzu, to zaczynamy sobie zdawać sprawę, że występuje zjawisko smogu i w związku z tym jest większa świadomość tego problemu.”
Problem smogu jest nagłaśniany przez takie organizacje jak: Polski Alarm Smogowy czy Stop Kopciuchom. Powodem jest coraz większy wpływ smogu na nasze zdrowie i życie.