Wygrajmy ze smogiem

Kiedy Polska wygra ze smogiem?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Polska jest krajem z mocno zanieczyszczonym powietrzem i niestety stan atmosfery wciąż się pogarsza. Według rankingu WHO z 2018 roku na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie Polska zajmowała 38 pozycję, a w 2019 roku znaleźliśmy się na 36 pozycji.

Miłosz Jakubowski: „Momentem, w którym społeczeństwo polskie zaczęło zdawać sobie sprawę z wagi problemu był okres od roku 2010 do 2015 i myślę, że to jest zasługa tych wszystkich oddolnych ruchów, takich jak Krakowski Alarm Smogowy, które zaczęły ten program sygnalizować, zaczęły o nim mówić w przestrzeni publicznej”.

Magdalena Kozłowska: „Problem smogu w Polsce do końcówki lat 80. był związany przede wszystkim z przemysłem. Potem zaczęło się to zmieniać, ponieważ ten czynnik został zminimalizowany. Natomiast wciąż mamy problem z tzw. niską emisją, czyli emisją związaną z używaniem kotłów, pieców i kominków w domach oraz zanieczyszczeniami związanymi z transportem”.

Piotr Siergiej: „Współcześnie w sezonie grzewczym jakość powietrza ciągle jeszcze jest katastrofalna. Jeżeli w zimie będzie pogoda słoneczna, mroźna i bezwietrzna, to na pewno będziemy mieli znacząco przekroczone dopuszczalne poziomy. Trzeba przy tym zauważyć, że stężenie pyłów zawieszonych w powietrzu znacznie zmalało w ciągu ostatnich lat, co wynika z łagodniejszych zim. Po prostu – mniej węgla spalamy w domowych piecach”.