Wygrajmy ze smogiem

Jaki jest stan smogu w Polsce?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Czy stan powietrza w Polsce się pogarsza?
Hanna Gradkowska – biolog, nauczycielka: „Polska niestety jest krajem zdecydowanie zanieczyszczonym. Według rankingu WHO z 2018 roku na pięćdziesiąt najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie, Polska zajmowała trzydziestą ósmą pozycję. Niestety w 2019 roku znaleźliśmy się na trzydziestej szóstej pozycji, czyli niestety stan atmosfery się pogarsza.”

Od ilu lat problem smogu jest znany w Polsce?
Miłosz Jakubowski – radca prawny zajmujący się prawną ochroną powietrza, klimatu i środowiska: „Tak naprawdę o tym, że mamy smog w Polsce specjaliści mówią od kilkudziesięciu lat. Natomiast momentem, w którym społeczeństwo się o tym dowiedziało był okres między 2010 a 2015 i myślę, że to jest zasługa oddolnych ruchów, takich jak Krakowski Alarm Smogowy, które zaczęły ten program sygnalizować, zaczęły o nim mówić w przestrzeni publicznej.”

Czy problem ze smogiem w Polsce zawsze wyglądał tak samo?
Magdalena Kozłowska – Polski Alarm Smogowy: „Problem smogu w Polsce do końca lat 80. był związany przede wszystkim z zanieczyszczeniem związanym z przemysłem. Potem zaczęło się to zmieniać, ponieważ ten czynnik został zminimalizowany. Natomiast wciąż mamy problem z tzw. niską emisją, czyli emisją związaną z używaniem kotłów, pieców, kominków w domach i ogrzewaniem tych domów oraz zanieczyszczeniami związanymi z transportem.”

Jakie są prognozy smogowe na rok 2021 w Polsce?
Piotr Siergiej – rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego: „Dzisiaj, czyli zimą na przełomie roku 2020 i 2021 mamy sezon grzewczy, a w sezonie grzewczym jakość powietrza zawsze jest katastrofalna. Jeżeli będziemy mieli pogodę słoneczną, mroźną i bezwietrzną, na pewno będziemy mieli przekroczone poziomy dopuszczalne, czyli będziemy mieli smog o rekordowych poziomach.”