Wygrajmy ze smogiem

Jak możemy walczyć ze smogiem?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące smogu, na które odpowiadają eksperci.

Co możemy zrobić, żeby smogu było jak najmniej?

Bardzo ciężko jest oczyścić powietrze, które raz zostało zanieczyszczone, więc zamiast używać oczyszczaczy czy masek, najlepiej po prostu nie zanieczyszczać powietrza.

Hanna Gradkowska: “Głównymi źródłami zanieczyszczeń, co jest stwierdzone, są piece znajdujące się w prywatnych domach, dlatego należy zacząć od ich wymiany na piece bardziej ekonomiczne i emitujące mniej zanieczyszczeń. Bardzo ważna jest też sprawa transportu. Dobrze by było, gdyby większość z nas korzystała, jeżeli to jest tylko możliwe, z transportu publicznego. (…) Jeśli chcemy, aby do naszego domu dostawało się mniej toksycznego pyłu, obsadźmy go drzewami – dobrze zabezpieczony drzewami dom przepuszcza do środka o połowę mniej pyłów. Pamiętajmy też, że rośliną, która najlepiej filtruje powietrze w domu jest wężownica. Jeśli musimy wyjść z domu w smogowy dzień, to pamiętajmy o antysmogowej maseczce. Maseczki przepuszczają idealnie powietrze, a zatrzymują nawet 90% zanieczyszczeń”.

To są rzeczy, które możemy robić my, ale co robi państwo?

Miłosz Jakubowski: “Myślę, że państwo powinno po pierwsze zadbać o to, żeby obowiązywało prawo, które pozwala ograniczyć zanieczyszczenie powietrza i żeby obowiązywały normy dotyczące emisji zanieczyszczeń i to z różnych źródeł – nie tylko tej niskiej emisji z kominów, ale też emisji komunikacyjnych – żeby w miastach powstawały tzw. strefy niskoemisyjne i żeby samochody, które emitują najwięcej zanieczyszczeń, nie jeździły w centrach miast. Z drugiej strony państwo powinno też pomagać finansowo. W szczególności tym najuboższym obywatelom, którzy nie są w stanie sami, z własnej kieszeni, wymienić w domu ogrzewania na bardziej ekologiczne, czy zakupić samochodu, który emituje mniej zanieczyszczeń. Tutaj pojawia się właśnie kwestia pomocy finansowej. Jeśli chodzi o transport, to na pewno ważne jest wspieranie komunikacji publicznej, żebyśmy jak najmniej jeździli samochodami, a jak najwięcej poruszali się autobusami, tramwajami i rowerami. Ruch rowerowy jest tak naprawdę najczystszy i kto może powinien przesiąść się na rower. Kwestia edukacyjna – mało kto pamięta, że w prawie ochrony środowiska mamy taki zapis, który zobowiązuje organy administracji państwowej do edukacji ekologicznej i państwo powinno dbać o to, żeby w szkołach i w różnych innych miejscach pojawiała się ta edukacja. Żeby obywatele od najmłodszych lat mogli się dowiedzieć o tym, co to jest smog, co go powoduje, jak mu przeciwdziałać i jak się przed nim chronić”.

Hanna Gradkowska: „Szczególnie ważne jest edukowanie młodych ludzi, dlatego, że są oni otwarci na wszelkiego rodzaju zmiany. Bardzo ważna jest edukacja w szkołach i na uczelniach, bo przez dzieci i młodzież można łatwiej dotrzeć do osób dorosłych, u których pewne poglądy zostały już ugruntowane i te zmiany zachodzą trudniej”.